Ads 468x60px

czwartek, 9 kwietnia 2015

Gryzoń przy piersi - jak poradzić sobie z dzieckiem, który gryzie pierś

   Mój synek zaczął gryźć mnie swoimi bezzębnymi dziąsełkami od 5 miesiąca życia. Na początku nie było to aż tak bolesne, ale szybko gryzienie było coraz mocniejsze. Z mężem przypuszczaliśmy, że gryzie, bo swędzą Go dziąsełka. Przez 4 miesiące ślinił się, uwielbiał wkładać do buzi twarde zabawki, pocierał sobie nimi dziąsła a przy piersi gryzł je próbując sobie ulżyć. Mareczkowi długo wychodziły ząbki.
Pierwszy ząbek wyszedł 23.02.2015 r. w wieku 9 miesięcy i wtedy ugryzł aż krew leciała z piersi. Od początku dawałam sygnał Maleństwu, że to boli. Kiedy ugryzł odstawiałam Go na 5 minut od piersi, pukałam delikatnie go w policzek i tłumaczyłam mu "Nie wolno! Nie wolno gryźć Mamy! Mamę to boli. Ugryzłeś to nie ma cyca." Na początku nie wiele z tego rozumiał, płakał, bo chciał do piersi. Ale byłam cierpliwa i konsekwentna. Opłaciło się. Dziś zdarzy mu się ugryźć, ale dobrze wie, że zrobił źle. Odstawiony od piersi pochyla główkę jakby chciał przeprosić.


Zdarza się, że kobiety rezygnują z karmienia piersią z powodu boleśnie pogryzionych brodawek. Dlatego bardzo ważne jest aby jak najwcześniej uczyć Maluszka aby tego nie robił.

1. Maluszek ugryzł - zareaguj!
Dzidziuś musi wiedzieć, że robi źle. Za każdym razem gdy ugryzie daj mu to do zrozumienia. Odstaw na chwilę od piersi i wytłumacz dlaczego to zrobiłaś, powiedz stanowczo (ale nie krzycz): "Nie wolno Mamy gryźć! To Mamę boli!". Rób tak za każdym razem kiedy ugryzie. Musisz być konsekwentna. Na początku Maluch nie będzie rozumiał dlaczego tak robisz i być może będzie płakał, na szczęście dzieci szybko się uczą. Po tygodniu będzie dobrze wiedział dlaczego odstawiasz Go od piersi i przede wszystkim zacznie rozumieć znaczenie słowa: "Nie wolno.".

2. Zachowaj spokój.
Doskonale rozumiem co się czuje gdy ugryzie Dziecko w pierś, aż chce się krzyknąć. Ale to może przynieść odwrotny skutek. Jeśli pokażemy dziecku grymas na twarzy może się Malcowi spodobać i będzie robił to aby zobaczyć minkę Mamy. Z kolei gdy będziemy krzyczeć, szarpać, doprowadzać do zrozpaczonego płaczu, Niemowlę może zacząć kojarzyć, że karmienie piersią jest nieprzyjemne, a tego nie chcemy. Dlatego bardzo ważne jest nasze opanowanie i spokój.

3. Dbaj o wrażliwe, poranione brodawki.
Gdy już dojdzie do uszkodzenia brodawki przez nasze słodkie Gryzonie musimy odpowiednio je pielęgnować. Rana będzie powodować, że karmienie dla Ciebie będzie mało przyjemne, podczas wypływu pokarmu brodawka może szczypać, dlatego jak najszybciej trzeba wyleczyć ranę 
i załagodzić ból.
- Przemywaj pierś własnym mlekiem lub solą fizjologiczną.
- W miarę możliwości wietrz piersi.
- Unikaj pocieranie brodawek o ubranie lub biustonosz. Delikatna wkładka laktacyjna może temu zapobiec.
- Używaj specjalne do tego kremy lub maści.
- Poranionych brodawek nie myj zbyt często i nie stosuj na nie mydła. Mydło wysusza skórę, a brodawki myj najwyżej 2 razy dziennie.
- By załagodzić ból przyłóż do zranionej brodawki kostkę lodu.

   Twoja konsekwencja i opanowanie to klucz do sukcesu. Maleństwo w końcu zrozumie, że gryzienie Mamę boli. I znów będziesz mogła karmić bez obaw.

0 komentarze:

 

Łączna liczba wyświetleń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

 
Blogger Templates