Ads 468x60px

wtorek, 24 lutego 2015

Wcześniak karmiony piersią - czy to możliwe?

   Wcześniak to noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Mój Mareczek urodził się w 36 tygodniu ciąży z wagą 2900g. Na ogół dzieci urodzone w tym tygodniu nie mają problemów ze ssaniem piersi. Ten problem jak go rozwiązaliśmy omówię innym razem.
U nas jednak ten problem się pojawił. Mały nie potrafił zassać piersi, a przystawiony do niej denerwował się i kręcił. Mimo to nie zniechęcił mnie tym, tym bardziej chciałam karmić piersią. Lepiej sobie radził z nakładką na pierś lub z piersią po użyciu osłonki na brodawki.


   Mój  malutki wcześniaczek miał jeszcze jeden problem - był niesamowitym śpiochem. Słabo ssał i od razu zasypiał. Do karmienia musiałam go budzić, a podczas karmienia dodatkowo rozbudzać,bo po chwili znów słodko spał. Przyczyny takiej senności bywają różne. Żeby rozbudzić takiego noworodka można stosować następujące metody: poruszanie za nosek, ucho, piętkę, odruch połykania można wzbudzić głaszcząc je od bródki w stronę szyi. U nas wszystkie te metody były mało skuteczne, dlatego przed lub w trakcie karmieniem wybudzałam Go zmieniając pieluszkę, a w późniejszym czasie w domu czasem rozbierałam go do karmienia do samej pieluchy, tzn. ubrany tylko w pieluchę, schładzał się przez co był bardziej aktywny.



   Jeśli martwicie się czy wasze mleczko jest wystarczające dla wcześniej narodzonego dziecka, bez obaw. Natura sobie z tym poradziła. Jak? Mleko matki wcześniaka jest lekkostrawne, łatwiej trawione
i wchłaniane. Zawiera więcej kalorii, o 15-20% więcej białka, o 40-50% więcej tłuszczu, więcej cholesterolu, sodu, chlorków, potasu, żelaza, magnezu, witamin A i E, ma większe stężenie przeciwciał
i komórek odpornościowych, wszystko po to aby odżywić niedojrzały jeszcze mały organizm. Nasze mleczko zawiera wtedy mniej laktozy, aby nie obciążać układu trawiennego i mniej witaminy C, aby nie obciążać nerek. Po kilku dniach mleko takiej Mamy dojrzewa, aż w końcu już niczym nie różni się od mleka kobiety, która urodziła dziecko donoszone.

Jak zatem postępować z podobnym wcześniakiem?

1)  Do karmienia budź Maluszka i nie czekaj aż sam się obudzi. Ja karmiłam co 3 godziny. Starałam się karmić o godzinach : 12:00, 3:00, 6:00, 9:00, ...
2 ) Pilnuj aby był aktywny podczas jedzenia: gilgotaj, zmień pieluszkę przed karmieniem.
3) Zwróć uwagę czy Twoja pociecha przybiera na wadze. W szpitalu będzie ważone codziennie, ale będąc w domu to Ty o to musisz dbać. Zawsze możesz udać się do swojej przychodni na kontrolę wagi. Najlepiej robić to raz w tygodniu.

Norma przyrostu masy ciała wg. prof. Ruth Lawrence:
0-3 miesiące - 26-31 g/dobę (182-217 g/tydzień)
3-6 miesięcy - 17-18 g/dobę (119-126 g/tydzień)
6-9 miesięcy - 12-13 g/dobę (84-91 g/tydzień)
9-12 miesięcy - 9 g/dobę (63 g/tydzień)

4) Bądź cierpliwa! Twoje zaangażowanie jest bardzo ważne, a wysiłek, który w to wkładasz, zwróci się nie tylko Tobie, ale również Twojemu Maluszkowi. Pomyśl, jak szczęśliwe musi być przy Twojej piersi.
Senność mojego synka była spowodowana żółtaczką, która trwała ok. 10 tygodni. Nie poddałam się. Mimo, że moje karmienia trwały ok. 50-60 min.przez cały okres trwania żółtaczki. Za każdym razem rozbudzałam rozbierając Małego jak do zmiany pieluszki nawet 3 razy w ciągu karmienia.Oczywiście stosowałam gigotki, głaskanie.  Wiedziałam, że to kiedyś w końcu się unormuje, karmienia będą efektywniejsze i krótsze. Udało się :)

5) Wcześniak zawsze wymaga obserwacji. Wszelkie swoje wątpliwości zgłoś lekarzowi. Na oddziale nastawionym na wspieranie karmienia piersią na pewno otrzymasz pomoc - wystarczy o nią poprosić!

0 komentarze:

 

Łączna liczba wyświetleń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

 
Blogger Templates