Ads 468x60px

piątek, 27 lutego 2015

Żółtaczka a karmienie piersią

   Żółtaczka u noworodków wynika z podwyższenia we krwi i tkankach stężenia barwnika zwanego bilirubiną. Występuje ona u około trzech czwartych wszystkich dzieci. Noworodek wygląda jakby wrócił 
z letniego urlopu. O żółtaczce mówimy, kiedy stężenie bilirubiny przekracza 4mg%, takie podwyższenie barwnika jest wyrazem przystosowania się młodego organizmu w środowisku tlenowym. Czerwone krwinki, które znajdują się we krwi dziecka, po urodzeniu podlegają rozpadowi w wyniku czego powstaje bilirubina. Procesy metaboliczne zachodzące w wątrobie przebiegają powoli w młodym organizmie , dlatego barwnik ten odkłada się na skórze i w oczach noworodka zabarwiając je na żółto.

Dzieci z żółtaczką może być apatyczne lub rozdrażnione, może mieć spory ubytek masy lub być odwodnione.

U Marka wystąpiła żółtaczka typu późnego inaczej tzw. żółtaczka pokarmu kobiecego lub żółtaczka związana z karmieniem piersią. Żółtaczka ta rozwija się pod koniec pierwszego tygodnia i najsilniejsza jest między 14 -16 dobą i może trwać od 3 do 12 tygodni.
Te badania wykonaliśmy, kiedy Mały skończył 8 tygodni i trwała jeszcze ok. 2 tygodnie. Najbardziej było widoczne, że ma żółte oczka. Czasami były dni, kiedy oczy wydawały nam się już bialutkie, jednak po paru godzinach znów wydawały się żółte. Zgłosiłam tą wątpliwość podejrzenia wciąż trwającej żółtaczki u pediatry, który zlecił badania. Poziom bilirubiny nie był jednak niebezpieczny, dlatego mogłam spokojnie kontynuować karmienie piersią.

U dzieci karmionych piersią, pokarm jest trawiony i wchłaniany prawie całkowicie, ponieważ mleko matki jest lekkostrawne. Bilirubina, która po zmetabolizowaniu w wątrobie trafiła do przewodu pokarmowego, nie zostaje wydalona, zalega w jelitach i ponownie wchłania się do krwi. Bilirubina krąży i powstaje błędne koło. Jeśli poziom bilirubiny wciąż wzrasta lekarze zalecają przerwanie karmienia na 12-24 godziny, jeśli to nie pomoże lekarz kieruje takie noworodki na fototerapię.
U Nas nie było takiej potrzeby ponieważ poziom barwnika powoli spadał.

Dlatego bardzo ważną rolą Mamy po narodzinach jest przystawianie do piersi dziecka możliwie jak najszybciej i jak najczęściej (8-12 karmień na dobę). Rolą lekarza jest wspieranie matki karmiącej.
   Istnieje również żółtaczka wczesna, inaczej tzw. żółtaczka pokarmu kobiecego lub żółtaczka związana z karmieniem piersią. Żółtaczka ta nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Największe stężenie bilirubiny jest między 4-5 dobą życia. Przyczyną jej może być: zbyt późne rozpoczęte karmienie piersią, rzadkie karmienia (mniej niż 8 razy na dobę), zła technika karmienia, nieefektywne ssanie, podawanie smoczków. Wskazane jest więc częste karmienie piersią lub nawet dokarmianie w zależności od potrzeb dziecka. Oczywiście w każdym przypadku lekarz jest osobą decyzyjną.

   Najczęściej występuje żółtaczka fizjologiczna., pojawia się w 2-3 dobie życia, osiąga szczyt w 4-5 dobie i znika miedzy 7-10 doba życia dzidziusia. Nie wymaga leczenia i nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią.Ustępuje najpóźniej w ciągu 14 dni u dzieci donoszonych i w ciągu 21 dni u wcześniaków.

Podsumowując:
Wyróżniamy:
- żółtaczkę fizjologiczną - największe stężenie bilirubiny jest w 4-5 dobie, nie wymaga leczenia, podczas jej trwania można karmić piersią.

 Żółtaczka związana z karmieniem piersią:
- żółtaczkę wczesną - spowodowana błędami popełnionymi przez Mamę na początku laktacji. Wskazane jest częste przystawianie dziecka.
- żółtaczkę późną - jest spowodowana obecnością w pokarmie mamy substancji opóźniających metabolizm bilirubiny. Kobieta z dzieckiem powinny zostać pod obserwacją lekarza. Żółtaczka ta może trwać od 3-12 tygodni.

Po raz kolejny przypominam najważniejszą rzecz: po narodzinach przystawcie noworodka do piersi możliwie jak najszybciej  i pilnujcie aby karmień było 8-12 na dobę :)

Ciekawostki:

1) Aby sprawdzić bez badań laboratoryjnych czy nasz Maluszek nadal ma żółtaczkę, wystarczy przyłożyć palce do skóry plecków lub brzuszka w taki sposób aby "odbiły" się nasze palce. Jeśli Maluch nadal ma żółtaczkę ślad naszych odbitych palców przez parę sekund będzie żółty.

2) Światło słoneczne pomaga w rozkładzie bilirubiny. Ustaw łóżeczko w najbardziej nasłonecznionym miejscu w pokoju. Zażółcona skóra blednie pod wpływem światła słonecznego.

0 komentarze:

 

Łączna liczba wyświetleń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

 
Blogger Templates