Ads 468x60px

poniedziałek, 16 marca 2015

Skład mleka kobiecego - czyli to co jest w Nas najlepsze!

   Mleko kobiece nie ma sobie równych. Żadne mleko modyfikowane mu nie dorównuje.
Ma w sobie składniki odżywcze idealnie w określonych proporcjach dopasowujących się do potrzeb naszego Maluszka. 

*Już w czasie ciąży (ja zauważyłam u siebie w 26 tygodniu ciąży, mleko czasami wypływało
w ciągu dnia, dlatego zaczęłam już wtedy używać wkładek laktacyjnych) produkowane jest pierwsze mleko tzw. siara. Siara jest gęsta, żółtawa i bardzo odżywcza, pobudza czynność jelit dziecka i przyczynia się do szybszego wydalenia smółki.
Siara:
- bogata w białko;
- bogata w czynniki wzrostu;
- ma więcej: przeciwciał SIgA, leukocytów, lizozymów, laktoferyny;
- jest jej około 10-100 ml na dobę.

   Następnie pojawia się mleko przejściowe. Aby siara mogła zamienić się w mleko dojrzałe musi się trochę rozrzedzić i wtedy mówimy o mleku przejściowym. 
- jest ono białawe;
- występuje ono miedzy 7 a 14 dobą życia dziecka. 
- zawartość białka i przeciwciał nieznacznie spada, ale wzrasta poziom laktozy tłuszczów i witamin rozpuszcalnych w wodzie;
- rośnie wartość kaloryczna mleka.

Od 2 tygodnia pojawia się mleko dojrzałe. Składa się ono z mleka I i II fazy.



Mleko I fazy (dopajanie):
- jest bardziej wodniaste;
- słodkie.
Mleko II fazy (odżywianie):
- zawiera dużą zawartość tłuszczu.


 Mleko kobiece składa się również z:
- białka - zawartość białka jest stały i niezmienny niezależnie od diety Mamy. Dzięki zawartości białka mleczko jest lekkostrawne i przyswajalne w 98%!
- enzymy (enzymy proteolityczne, amylaza, enzymy lipolityczne, oksydaza, antyoksydaza, laktoperoksydaza, lizozym) - jest ich ponad 80 w pokarmie. Ułatwiają niemowlęciu trawić pokarm oraz chronią jego przewód pokarmowy zapobiegając infekcjom.
- tłuszcze - ilość tłuszczu tylko w niewielkim stopniu zależy od odżywiania się Mamy. rodzaj diety ma wpływ na skład tłuszczów pokarmu. Bardzo ważną rolę odgrywają w rozwoju układu nerwowego.
- cholesterol -jego stężenie w pokarmie kobiecym jest względnie stabilne i niezależne od diety.
W pierwszym roku życia dziecko potrzebuje cholesterolu, aby jego układ nerwowy, a zwłaszcza szybko rozwijający się mózg, prawidłowo się ukształtował.
- węglowodany - głównym węglowodanem w pokarmie jest laktoza, która to właśnie decyduje
o słodkawym jego smaku. Dieta Matki nie wpływa na stężenie laktozy w pokarmie, jej dobowa zawartość w pokarmie jest stała.
- witaminy - w mleku kobiecym jest niewystarczająca ilość witaminy D3 do zapobiegania krzywicy niedoborowej, dlatego każdy noworodek powinien ją dodatkowo przyjmować. Również witaminę K należy suplementować dodatkowo (od 8 doby życia do ukończenia 3 miesiąca). Witamina K zapobiega chorobie krwotocznej.
- składniki mineralne i makroelementy (fosfor, miedź, cynk, wapnia, magnez, mangan, chrom, potas, żelazo)
- woda -  jest obecna w mleku Mamy (szczególnie w I fazie) co sprawia, że dziecku nie trzeba podawać dodatkowo wody nawet w gorącym i suchym klimacie!!
- czynniki przeciwinfekcyjne i immunomodulujące ( immunoglobulina sekrecyjna SIgA, nukleotydy, glikany, cytokiny, komórki krwi) - SIgA stanowi główną barierę ochronną przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi młodego organizmu na poziomie błony śluzowej. Największe stężenie SIgA jest w siarze oraz w okresie "odstawiania" od piersi - jest to ochrona na czas "samodzielności".
- komórki krwi ( np. limfocyty B i T)

   Drogie Mamy, jak widzicie nasze mleczko jest bardzo cenne dla naszych Maleństw. Jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju! Nic dziwnego, że Dzieci je tak lubią ;-)


Wiedzę o mleku kobiecym zaczerpnęłam z literatury:
- Birgit Gebauer-Sesterhenn, Dr med. Thomas Villinger "Ciąża i poród"
- Magdalena Nehring-Gugulska "Warto karmić piersią. I co dalej?"
- www.kobiety.med.pl

0 komentarze:

 

Łączna liczba wyświetleń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

 
Blogger Templates